Podgorički pristup rješavanja loših kredita zasnovan na dobrovoljnom restrukturiranju trebalo bi doprinese ozdravljenju bankarskog sistema i preduzeća, a time i ekonomije, ocijenio je ministar finansija Radoje Žugić. On je na međunarodnoj konferenciji „Predstavljanje okvira za Podgorički pristup – uslov za uspjeh“, organizovanoj u Podgorici, kazao da će od ovog projekta koristi imati cijela ekonomija. Banke će kroz dobrovoljni proces restrukturiranja loših kredita imati više zdravijih klijenata, a time Centralna banka održiviji bankarski sistem. Za privredu to znači da će se smanjiti teret, odnosno balast velikih međusobnih dugovanja i kroz tu, uslovno rečeno, zdravu interakciju ostvariće se podsticaj za ekonomski rast i ukupni ekonomski razvoj. Za državu svakako oporavak privrede znači bolje punjenje budžeta, veći stepen fiskalne održivosti, rekao je Žugić.
Podgorički pristup rješavanja loših kredita zasnovan na dobrovoljnom restrukturiranju trebalo bi doprinese ozdravljenju bankarskog sistema i preduzeća, a time i ekonomije, ocijenio je ministar finansija Radoje Žugić.
On je na međunarodnoj konferenciji „Predstavljanje okvira za Podgorički pristup – uslov za uspjeh“, organizovanoj u Podgorici, kazao da će od ovog projekta koristi imati cijela ekonomija.
Klijenti
- Banke će kroz dobrovoljni proces restrukturiranja loših kredita imati više zdravijih klijenata, a time Centralna banka održiviji bankarski sistem. Za privredu to znači da će se smanjiti teret, odnosno balast velikih međusobnih dugovanja i kroz tu, uslovno rečeno, zdravu interakciju ostvariće se podsticaj za ekonomski rast i ukupni ekonomski razvoj. Za državu svakako oporavak privrede znači bolje punjenje budžeta, veći stepen fiskalne održivosti – rekao je Žugić.
Ministar je objasnio da taj projekat podrazumijeva dobrovoljno restrukturiranje loših kredita i da je zasnovan na mjerama podsticaja kako za banke tako i za kompanije.
- Predviđeno je da povjerilac koji zaključi ugovor sa dužnikom o finansijskom restrukturiranju, kojim se vrši otkup dužnikovih potraživanja, te transakcije njihove prodaje neće plaćati porez na dodatu vrijednost. Takođe, smanjuje se osnovica za porez na dobit kompanija. Banke kredit koji restrukturiraju mogu u postupku kvalifikacije aktive tretirati kao novi kredit – precizirao je Žugić.
Nelikvidnost
Guverner CBCG Milojica Dakić saopštio je da nelikvidnost predstavljala ključnu ranjivost crnogorske ekonomije, što zahtijeva sistemsko rješavanje.
- Izmijenjena je odluka o minimalnim standardima za upravljanjem kreditnim rizikom u bankama, pripremljen je i nacrt zakona o dobrovoljnom finansijskom restrukturiranju. Uvjeren sam da je izradom ovog zakona stvorena dobra regulatorna osnova i da će se poboljšati rad banaka i preduzeća. U cilju zaustavljanja Centralna banka će pratiti realizaciju ovog zakona i s tim u vezi unaprijedićemo dalju kontrolu poslovanja banaka – poručio je Dakić.
On je podsjetio da je nivo loših kredita svoj maksimum od 26 odsto dostigao 2011. godine.
- Sada je nivo nekvalitetnih kredita 17 odsto -kazao je Dakić.
Viceguverner za finansijsku stabilnost i platni sistem Nikola Fabris očekuje da će nacrt zakona ubrzo razmatrati i Skupština, te da će biti usvojen prije ljeta.
Kako je predviđeno, restrukturiraće se krediti koji kasne sa otplatom duže od 270 dana, a vršiće se u vansudskom postupku uz meditaciju Centra za posredovanje.
- Centar organizuje prvi sastanak povjerilaca, potpisnika sporazuma i dužnika. Centar određuje posrednika ako ga dužnik i povjerilac sami ne odrede – objasnio je direktor Centra Miroslav Knežević.